O mnie

Moje zdjęcie
Otwock, mazowieckie, Poland
Galeria Laven to galeria stylowych, ręcznie zdobionych przedmiotów z duszą. Dekoracje ścienne, małe formy meblowe, drobne bibeloty – wszystko to dekoruję z pasją, zaangażowaniem, najwyższą starannością i dbałością o szczegóły, tak, aby uczynić każdy dom piękniejszym, wnieść w jego wnętrza niepowtarzalny urok i klimat. Styl rustykalny, prowansalski, shabby chic - te klimaty lubię najbardziej. Jeśli Tobie równie bliskie są podobne klimaty, z przyjemnością zapraszam do odwiedzin mojego bloga!

środa, 29 lutego 2012

FESTIWAL ŚWIDERMAJER, Otwock 11 - 20 maja 2012

A dziś zupełnie odmiennie, jako że nasza galeria mieści się w Otwocku i jest partnerem "Festiwalu Świdermajer".

Dla niewtajemniczonych obserwatorów bloga spoza okolic Otwocka krótka charakteryzacja o czym mowa. „Świdermajer” to nazwa drewnianego budownictwa powstającego na przełomie XIX i XX w. na tzw. Linii Otwockiej - miejscowościach znajdujących się wzdłuż linii kolejowej od Wawra po Śródborów. Jest to styl, w którym odnajdujemy elementy tradycyjnego budownictwa mazowieckiego, rosyjskiego i alpejskich schronisk. Drewniane budynki ukształtowane są na wzór architektury szwajcarskiej, wzbogacone o werandy i przedsionki. Dla stylu "świdermajer" charakterystyczne są drewniane ażurowe zdobienia werand i ganków oraz szpiczaste zwieńczenia dachów. Twórcą tego stylu był mieszkający tu od 1886 roku Michał Elwiro Andriolli, natomiast nazwę stylu wymyślił po II wojnie światowej Konstanty Ildefons Gałczyński.
Otwock ma więc czym się chwalić. Szkoda tylko, że budynki te niestety w szybkim tempie „znikają” z tutejszego krajobrazu. Dlaczego? Bo są „niewygodne”. Po pierwsze renowacja pod nadzorem konserwatora zabytków wymaga ogromnych nakładów finansowych, po drugie często zlokalizowane są na atrakcyjnych komercyjnie działkach …. Szkoda by było, aby wspomnienie o nich pozostało tylko na zdjęciach….

FESTIWAL ŚWIDERMAJER ma na celu promować styl drewnianej architektury "linii otwockiej". Będzie to cykl imprez w dniach od 11 do 20 MAJA 2012 roku. Szczegółowy harmonogram tego wydarzenia znajdziesz tutaj.A poniżej zdjęcia Świdermajerów oprawione w ramy ze starego drewna oraz karty ze Świdermajerami. Przedmioty te można obecnie zakupić w naszej Galerii. Będzie można je również nabyć podczas imprezy w wybranych dniach Festiwalu na naszym stoisku partnerskim.Prezentowane zdjęcia są autorstwa Tomasza Brzostka i Tomasza Kapusty z portalu:

jak również znalezione przypadkowo gdzieś w sieci... Mam nadzieję, że ich nieznani mi autorzy nie obrażą się na mnie za ich umieszczenie na moim blogu, gdyż myślę, że im również zależy na promocji tego co Otwock ma najpiękniejsze.

3 komentarze:

 1. Cieszę się że napisałaś ten post, ja też od dawna kibicuję wszelkim działaniom związanym z tym tematem

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne są te domy i szkoda że znikają. Dobrze więc że ktoś wystąpił z taką inicjatywą, bo szkoda by było by po tej architekturze zostały tylko zdjęcia.
  W ogóle to chętnie bym w takim pięknym domku zamieszkała :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak, te wille są piękne...
  Sama mieszkam w okolicy Otwocka, przez 4 lata chodziłam tam do szkoły, mój mąż pracuje w otwocku... To miasto jest mi bliskie. Ale moim zdaniem to wina lokalnych władz, że pozwalają, a raczej nic nie robią w kierunku restauracji tych "perełek architektury".
  Odnowione (nieliczne) wyglądają zjawiskowo!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń